Poradnik

Czy ptasie odchody niszczą lakier?

Ptasie odchody na aucie to nie tylko problem estetyczny – niestety działają bardziej agresywnie niż chociażby błoto i jeśli nie zostaną szybko usunięte, mogą uszkodzić karoserię. Wszystko przez kwas, który mają w składzie. Szkodliwe jest nie tylko długie przetrzymywanie plam z ptasich odchodów na aucie, ale także nieprawidłowe ich usuwanie.

Czy ptasie odchody niszczą lakier na karoserii?

Ptasie odchody nie muszą być problemem, jeśli zostaną natychmiast usunięte. W praktyce jest to jednak trudne do zrealizowania. W zasadzie każda dłuższa wycieczka autem kończy się tym efektem: przez jakiś czas jechaliśmy z ptasimi odchodami na karoserii. Zeschniętymi przez pęd powietrza i być może też nagrzanymi przez palące słońce latem. Jeśli w dodatku pozostawimy je po takiej podróży na aucie i zainteresujemy się sprawą dopiero po czasie, doprowadzimy do sytuacji groźniejszej niż potocznie wydaje się przeciętnemu użytkownikowi auta.

Dlaczego ptasia kupa, pozostawiona na dłuższy czas, może uszkodzić karoserię? Pasie odchody mają silnie kwaśny odczyn (3-4 pH). To oznacza, że jest to bardziej agresywny materiał niż zwykła deszczówka, czy kurz. Reaguje z karoserią i wżera się w lakier. Być może nie zauważymy tego na pierwszy rzut oka, ale kwas moczowy z łatwością przeżera się przez powłokę lakierniczą, powodując mikrouszkodzenia. Nawet jeśli nie widzimy tych rys na lakierze, mogą one istnieć i być furtką dla wilgoci. A jak wiadomo, wilgoć, którą ma otwarte bramy do karoserii naszego auta to gotowe kłopoty w przyszłości z rdzewieniem auta. W wielu przypadkach jednak pozostałości po przeleżanej ptasiej kupie na karoserii jest widoczna w postaci zmatowienia fragmentu karoserii. Przebarwienia lub drobne ryski, do których doprowadzamy szorując auto w tym miejscu silniej niż standardowo, niestety wymagają naprawy.

Jeśli zmagasz się z takimi pozostałościami po ptasich odchodach na aucie, zgłoś się do nas. Usuwamy zmatowienia karoserii, robimy odnowienie lakieru Warszawa w całości lub usuwamy drobne ryski i przebarwienia na lakierze samochodu. Możesz też zgłosić się do nas na polerowanie samochodu Warszawa lub na oklejania auta folią PPF Warszawa.

Jak usunąć plamy na lakierze samochodowym po ptasich odchodach?

Tutaj kluczowy jest czas. Im szybciej wyczyścimy karoserię z ptasich odchodów, tym będzie nam po prostu łatwiej. Jeśli plamy z ptasich odchodów na lakierze samochodu są świeże i nie mają wielkiej powierzchni, poradzimy sobie używając delikatnego szamponu samochodowego i miękkiej gąbki do czyszczenia. Niepotrzebne jest silne tarcie, tylko cierpliwość w powtarzaniu delikatnych kolistych ruchów myjących oraz częste wyżymanie gąbeczki.

Kolejna sprawa, której należy się wyuczyć i potraktować jako schemat podczas czyszczenia auta z ptasich odchodów, czy muszek lub pozostałości innych owadów to namaczanie tych zabrudzeń wodą z użyciem detergentu zanim zaczniemy je zmywać i szorować. Można użyć namoczonej gąbki,którą należy wyżąć w miejscu, na którym są odchody. Dobrze jest też przytrzymać dłużej gąbkę z wodą w takim miejscu. Nie używajmy myjki ciśnieniowej do namaczania ptasich odchodów na karoserii auta. Nigdy nie należy także próbować zeskrobywać ptasich odchodów z karoserii auta na sucho. Takie działanie może doprowadzić do zarysowania karoserii.

Po namoczeniu, warto delikatnie myć miejsce zabrudzenia szmatką z mikrofibry. Po umyciu, płuczemy samochód i wycieramy miejsca zabrudzeń do sucha. Na końcu, przecieramy czyszczone miejsca woskiem, aby zabezpieczyć lakier w tym obszarze.

Czyszczenie auta z ptasich odchodów myjką ciśnieniową

Myjka ciśnieniowa może znacząco ułatwić proces czyszczenia (ale nie namaczania, jak wspomniano wyżej). Do mycia należy podejść ostrożnie, aby uniknąć uszkodzeń i utrzymać lakier w idealnym stanie. Odpowiednio dobrane ciśnienie i właściwa końcówka pozwolą zmyć zabrudzenia bez konieczności szorowania i potencjalnego zarysowania powierzchni. Pamiętaj więc:

  • Dostosuj ciśnienie: Zbyt wysokie może uszkodzić lakier, dlatego zacznij od niższego poziomu i stopniowo zwiększaj moc.

  • Utrzymuj odpowiednią odległość: Trzymaj dyszę myjki w bezpiecznej odległości od karoserii, zwykle około 30 cm.

  • Użyj odpowiedniej końcówki: Dysza o szerokim kącie rozproszenia strumienia wody bezpiecznie oczyści powierzchnię, nie powodując uszkodzeń.

Jak samodzielnie usunąć zmatowienie na karoserii powstałej po usunięciu ptasich odchodów?

Jeśli lakier samochodu został jedynie zmatowiony, ale nie powstały głębsze rysy, możemy usunąć pozostałości po ptasich odchodach we własnym zakresie, używając pasty polerskiej i szmatki z mikrofibry. Polerowanie auta w domowych warunkach może też odbywać się z użyciem pasty o odpowiedniej gradacji i przy użyciu maszyny polerskiej z miękkim padem. Jeśli doszło do solidnego zmatowienia, które widoczne jest nadal po jednorazowej pracy, konieczne jest powtórzenie polerowania. Na koniec zalecane jest położenie powłoki ochronnej, takiej jak ceramika na auto w miejscu zniwelowanego zmatowienia lakieru po ptasich odchodach.

Ocet do usuwania ptasich odchodów z auta – czy to bezpieczne?

Używanie octu do usuwania ptasich odchodów z karoserii auta nie jest zalecane, ponieważ:

  • Ocet jest kwaśny – Może dodatkowo uszkodzić lakier, szczególnie jeśli stosuje się go w dużym stężeniu lub pozostawia na powierzchni na dłużej.
  • Może powodować matowienie lakieru – Regularne stosowanie octu może prowadzić do utraty połysku i uszkodzenia warstwy ochronnej (np. wosku lub powłoki ceramicznej).
  • Nie jest konieczny – Ptasie odchody można skutecznie usunąć delikatniejszymi metodami.

*Zdecydowanie lepiej jest użyć sody oczyszczonej!

Jak zabezpieczyć auto przed ptasimi odchodami?

Zwykle osoby, które są po pierwszych uszkodzeniach lakieru, do których doszło przez ptasie odchody, zastanawiają się, w jaki sposób zabezpieczyć samochód przed takimi niespodziankami w przeszłości. Czy odpowiednie woskowanie, specjalny lakier lub powłoki ceramiczne dadzą wystarczającą osłonkę? I tak i nie. Praktyka pokazuje, że są to dobre metody zabezpieczające lakier na aucie, jednak najlepiej działa oczywiście oklejenie auta folią PPF. Bezbarwna (lub zmieniająca kolor) błyszcząca lub matowa folia PPF spowoduje, że już sama deszczówka łatwiej wymyje nasz samochód z ptasich odchodów niż nasze czyszczenie go w myjni. Wszystko dlatego, że ptasie odchody nie przywierają za dobrze do folii samochodowej. Spływają z niej z wodą. Dlatego szybciej się takie samochody oklejone PPF czyści. Już nie mówiąc o tym, że folia położona na karoserię ochrania w całkowity sposób oryginalny lakier przed działaniem jakichkolwiek czynników zewnętrznych. Jest to dobra wiadomość dla oso, które po kilku latach użytkowania samochodu, spodziewają się go sprzedać. Wtedy wystarczy zdjąć folię PPF i cieszyć się takim stanem karoserii, jaką zakleiliśmy w dniu aplikacji folii PPF na auto.

Czy ptasie odchody mogą uszkodzić PPF?

Tak, ptasie odchody mogą powodować degradację folii, szczególnie jeśli pozostaną na powierzchni przez dłuższy czas. Szczególnie, jeśli samochód jest wystawiony na słońce – wtedy odchody mogą się „wypalić” w folii, co utrudnia ich usunięcie. Odchody zawierają kwasy, które mogą powodować przebarwienia lub zmatowienie nie tylko karoserii auta, ale także folii. Nadal jednak w takim wypadku degradacji ulega folia PPF, a nie karoseria, a to oznacza, że naprawa będzie tańsza. Wysokiej jakości folie PPF, zwłaszcza samoregenerujące się, tj. folie PPF do oklejania aut Ragnarok, mogą lepiej radzić sobie z takimi zagrożeniami, ale nadal warto dbać o ich regularne czyszczenie.